Tjockt på nybörjarklubben

2010-01-26

Nu är tyvärr BungyComedy fullsatt för resten av vårsäsongen.
- Vi märker att intresset för standup är fortfarande på högtryck, säger Anders Celin, en av skaparna av nybörjarklubben.

BungyComedy är standupklubben som låter totala nybörjare testa på att vara roliga på scen. Några komiker som valt den här vägen är Petra Mede, Soran Ismail, Björn Gustafsson, Jonatan Unge med flera.
- Vi kan tyvärr inte ta emot fler. Det är tråkigt att vi inte har ett oändligt antal platser, säger Anders Celin. De som anmäler sig nu får erbjudande om att beredas plats till hösten.
På BokaStandup och Stockholm Comedy Klubb har man vissa tankar om att ordna vissa tider till standupklubben på Fåfängan.
- Men inget är klart än, säger Janne Westerlund, en av komikerna som startat BokaStandup.se och Stockholm Comedy Klubb.